Parametry kamer
Co by jste měli vědět o parametrech kamer než začnete vybírat
Zvažujete výběr kamer pro kamerový systém Ostrava, aby jste měli kvalitní důkazový materiál v případě potřeby a nevyznáte se ve všech těch podivných parametrech které jsou uváděny v popisu? V tom případě se vám pokusíme pár základních parametrů vysvětlit, aby jste měli možnost se lépe orientovat při výběru.Prvním důležitým parametrem je ROZLIŠENÍ kamery Tento parametr vyjadřuje kvalitu rozlišení kamery, což se projeví na jemnosti detailu získaného obrazu. Jako základní jednotka se používá pixel (px - obrazový bod), ale vzhledem k množství těchto obrazových bodů se uvádí jednotka megapixel (Mpx nebo také Mpix). Tato jednotka vyjadřuje počet bodů obrazu které snímají danou scénu a z nich se skládá obraz, který je zasílán k dalšímu zpracování a uložení do záznamu. Laicky by se dalo říci, že čím více megapixel kamera má, tím lépe bude možno identifikovat předmět či osobu ve scéně, protože obraz bude jemnější a tedy i ostřejší v případě digitálního přiblížení při závěrečném zpracování. Kamery se vyrábí ve velké rozsahu rozlišení např. 1,3Mpx (HDready), 2Mpx (FullHD), 3Mpx, 4Mpx ... 8Mpx (4K známé jako UltraHD) a větším.
Druhý důležitý parametr je dosah infračerveného přísvitu (dále dosah IR). Kamera při snímání v noci se přepíná na tzv. noční režim, kdy snímá v černobílém módu a proto kamerové systémy Ostrava pomocí citlivosti v infračerveném spektru vidí i v noci a je pro ni IR přísvit viditelný jako pro lidské oko bílé světlo. Dosvit se uvádí v metrech, ale ne vždy výrobci uvádějí reálnou hodnotu použitelného dosvitu, protože např. při uvedení vzdálenosti dosvitu 30m se může jednat o dopad několika málo paprsků infra světla a pro kameru bude dohled reálně pouze 20m, kde je dosvit stále ještě kvalitní a osvětluje dostatečně danou oblast. Je také potřeba kalkulovat s úhlem záběru, protože většina přísvitů osvětluje primárně centrální část sledované oblasti a se zvětšující se vzdáleností od středu oblasti se také snižuje výkon IR přísvitu. Jednou z věcí se kterou musí uživatel také počítat je to, že různé plochy mají různou odrazivost IR světla. Např. světlé barvy a hladké povrchy mají větší odrazivost a tedy i svítivost v IR světle než temné stěny, tráva apod.
Třetí parametr který je důležitý je ohnisková vzdálenost a tato přímo ovlivňuje úhel záběru kamery. Kamerový systém je součástí zabezpečení objektů.
Ohnisková vzdálenost se udává v jednotkách mm a platí, že čím je ohnisková vzdálenost menší, tím větší je úhel záběru ze snímané scény.
Nejčastější ohniskové vzdálenosti se pohybují v intervalu 2,8 - 12mm což většinou odpovídá horizontálnímu úhlu cca 110° - 32° (podle velikosti snímacího čipu).
Díky širokému záběru objektivu při nízké ohniskové vzdálenosti jsou tyto objektivy někdy nazývány jako širokoúhlé.
Existují také objektivy, které jsou přenastavitelné a to buď manuálně nebo pomocí ovládání motoru který pohybuje prvky tohoto objektivu.
Takovéto objektivy se nazývají varifokální s manuálním nastavením nebo motorzoom.
Čtvrtým důležitým parametrem je citlivost na světlo a měří se v jednotkách Lux.
Tento parametr nám ukazuje, při jakém nejmenším osvětlení je schopna kamera ještě snímat kvalitní obraz pro kamerový systém.
Z výše uvedeného vyplývá, že čím nižší hodnotu v Lux má kamera uvedenou, tím je schopna za horších světelných podmínek snímat kvalitněji obraz.
Světelnou citlivost kamery ovlivňují dvě věci - kvalita snímacího čipu a kvalitní optika objektivu.
Na závěr ještě vysvětlení důležité funkce pro kvalitní obraz z kamery a to WDR (Wide Dynamic Range).
Tato funkce umožňuje v obraze aby kamera vyrovnala velké rozdíly jasných a tmavých částí.
Např. když máte kameru ve vnitřním prostoru vestibulu a míří směrem na vstupní dveře, kde venku svítí letní slunce, byla by scéna černá s přesvětleným obrysem vstupních dveří. V případě správné funkce WDR se mírné potlačí jas vstupních dveří a naopak přidá na světlosti tmavé části.
V praxi toto probíhá v kameře tak, že v jednom okamžiku snímá scénu se zaměřením na nejsvětlejší oblast, to samé pro nejtmavší oblast, následně tyto dvě scény proloží a provede korekci jasu jednotlivých oblastí scény.